Přepravní kontrolor je osoba provádějící přepravní kontrolu, osoba kontrolující u cestujících platnost jízdenek, průkazů na slevu jízdného a dokladů k bezplatné přepravě a dále kontrolující dodržování přepravního řádu. Za nepředložení platné jízdenky nebo za porušení přepravního řádu nebo za neuposlechnutí pokynů pracovníků dopravce je přepravní kontrolor oprávněn uložit cestujícímu přirážku (přirážku k jízdnému, dříve též pokutu).
Citát:
Vedle funkce přepravní kontrolor existuje ještě dopravní kontrolor. Dopravní kontrolor kontroluje pracovníky dopravce při výkonu služby. (Neboť, heslovitě řečeno, doprava je, co jede, přeprava je, co se veze.).
Současná legislativa (silniční zákon 111/1994 Sb. zákon o drahách 266/1994 Sb. a vyhláška Ministerstva dopravy a spojů 175/2000 Sb. - přepravní řád) nezná pojem přepravní kontrolor, kontrolor, ani revizor. Vůči cestujícím vystupuji pracovníci dopravce (řidič, strojvedoucí, průvodčí, revizor, popř. i jiní) pod souhrnným názvem pověřená osoba. Toto souhrnné označení nahradilo dřívější pojem oprávněný zaměstnanec dopravce, neboť v současné době není vždy pravidlem, že osoba vykonává svoji činnost na základě pracovněprávního vztahu s dopravcem. Přepravní kontrolor se hovorově nazývá revizor, ojediněle revizák.
Následně uvedené informace mohou podléhat změnám v souvislosti se změnou legislativy:
Cestujícím se přepravní kontrolor prokazuje odznakem. Místo toho se může prokazovat průkazem. Vzhled a obsahová stránka průkazu nebo odznaku není nijak předepsaná.
Přepravní kontrolor může zejména vyžadovat předložení jízdních dokladů, vyžadovat upuštění od jednání, které je v rozporu s přepravním řádem (např. kouření, zneužívání signalizace) nebo dávat cestujícím pokyny týkající se bezpečnosti a plynulosti přepravy.
Cestujícímu, který nepředloží při kontrole platnou jízdenku (zejména nepředloží žádnou, předloží neplatnou nebo jízdenku má, ale její předložení odmítne), může přepravní kontrolor uložit přirážku (v silniční dopravě) nebo přirážku k jízdnému (v drážní dopravě).
Pokud přirážku (přirážku k jízdnému) cestující nezaplatí, je cestující povinen prokázat přepravnímu kontrolorovi svoji totožnost úředním dokladem (občanský průkaz, pas).
Pokud cestující svoji totožnost neprokáže, je povinen setrvat na místě do příjezdu policie nebo se dostavit s přepravním kontrolorem na policii.
Povinnost cestujícího prokázat totožnost a právo přepravního kontrolora prokázání totožnosti v uvedeném případě požadovat vyplývá přímo ze silničního zákona nebo ze zákona o drahách.
Cestujícímu, který přes upozornění (nejen slovní a nejen od revizora) pokračuje v porušování přepravního řádu, může přepravní kontrolor uložit přirážku.
Stejně i v případě, že cestující neuposlechne oprávněného pokynu.
Přepravní kontrolu si zřizuje každý dopravce sám, přepravní kontroloři jsou jeho zaměstnanci (zpravidla městská doprava a železniční doprava). Je i varianta najmout externí subjekt k provádění přepravní kontroly ve vozech dopravce (zpravidla linková autobusová doprava). Kvalifikační podmínky pro přepravní kontrolory si stanovuje každý zaměstnavatel sám. Zpravidla se vyžaduje středoškolské vzdělání.